İzmir YMM

Yeminli mali müşavirlik hizmeti sunan Kardem YMM İzmir, Ankara, İstanbul ve İzmir ofisiyle hizmet vermektedir. Kardem YMM İzmir adres ve telefon bilgisine iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kardem İzmir YMM‘nin verdiği bir çok hizmetten biri de kdv iadesidir. Kdv iadesi nedir, kimler kdv iadesi alabilir hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

KDV iadesi mal ya da hizmet ihracatı yapan kişiler ve kurumların geri alabileceği bir vergi türüdür. Yapılan mal ya da hizmet ihracatının yurt dışı için olması ve kanunlara uyumlu bir şekilde yapılması halinde KDV iadesi almaları mümkün olur.

Bazı durumlarda Maliye Bakanlığı vergi alma durumunu garanti altında tutabilme amacına yönelik olarak vergi mükelleflerine belirli oranlarda KDV kesintisi yapma hakkı vermektedir. Bu hakkın verildiği kişiler ya da kurumlar gerekli olan bütün dosyaları ve evrakları tamamlamaları halinde vergi dairesi üzerinden, yapılmış olan kesintinin tutarı kadar KDV iadesi talebinde bulunabilirler.

KDV iadesi hakkına dair vergiyi meydana getiren olayın meydana geldiği takvim senesini takip eden takvim senesi sonuna kadar kullanılabilmesi yönünde yapılmış olan yasa değişikliği 01.01.2019 senesinde yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu değişikliğe yönelik 01.01.2019 tarihi itibariyle oluşan işlemler için tam istisnadan kaynaklanan KDV iade alacakları, özel durumun gerçekleşmiş olduğu seneyi izleyen yılbaşından itibaren iki sene boyunca iade talep dilekçesi verilip alakalı kişi ya da kurumlar tarafınca talep edilmelidir.

KDV iade talebi İnternet Vergi Dairesi aracılığı ile kullanıcı kodu ve şifre girilerek online bir şekilde yapılabilir. Sisteme giriş yapılmasının ardından yapılabilecek işlemler arasında KDV iade talebi listelerini gönderme seçeneği de yer alır.

KDV İadesi Kimler Alabilir?

Tüketiciler ve satıcılar için en merak edilen konu KDV iadesi kimler alabilir konusu oluyor. KDV iadesinin mümkün olduğu konuların başında ihracat gelir. Kanunlar doğrultusunda ihracat yapan firmalar gerekli evraklarını tamamlayarak başvurularını yapmalarının ardından eğer uygun görülürse KDV iadelerini alabilmektedirler.

KDV İadesi Nedir ve Nasıl Alınır?

Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan KDV vergisi hakkında tüketiciler ve satıcılar KDV iadesi nasıl alınır konusunu merak ediyor. İlk olarak KDV(Katma Değer Vergisi), ülkemizde mal ya da hizmet alımları esnasında mal ya da hizmeti teslim alanın teslim edene ödemiş olduğu tüketim vergisine verilen isimdir. Katma Değer Vergisi’nin içinde bulundurduğu indirim mekanizması ve mahsubun, satış yapılan son tüketicinin dışında kalan kimselerin üzerinde verginin kalmaması KDV iadesi ile sağlanır. KDV’yi ödeyen taraf, hizmet ya da malı satın alan en son tüketicidir. KDV iadesi bir takım durumlarda geçerli olmaz çünkü bazı faaliyet çeşitleri satışında KDV uygulanmaz ya da çok düşük bir oran ile uygulanır. Bu durumda satıcılar, kendinden önceki aşamalarda meydana gelen alım-satım sırasında KDV’yi yansıtmamaktadır. Böylece vergi, satıcıların üstüne kalır.

Diğer yandan, alıcılar bir takım durumlarda yasal yükümlülükler sebebiyle KDV’nin bir kısmını ödemek zorunda değillerdir. Bu durumda verginin doğrudan vergi dairesine yatırılması gerekir. İşte, bu ve benzeri durumlarda KDV iadesi gerçekleşir.

KDV iadesinin, ticari olayların meydana geldiği senenin sonuna kadar kullanılabilmesi için yasa değişikliği yapılmış ve bu yeni yasa 01.01.2019 tarihi itibari ile de yürürlüğe girmiştir.

KARDEM YMM İzmir

Kazımiye Mahallesi Aşık Veysel Sokak Esenboğa İş Merkezi No:33 D:10 Çorlu/Tekirdağ

Telefon: +90 282 6538559