Çorlu YMM

Yeminli mali müşavirlik hizmeti sunan Kardem YMM Çorlu, Ankara, İstanbul ve İzmir ofisiyle hizmet vermektedir. Kardem YMM Çorlu adres ve telefon bilgisine iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kardem Çorlu YMM‘nin verdiği bir çok hizmetten biri de kdv iadesidir. Kdv iadesi nedir, kimler kdv iadesi alabilir hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

KDV İadesi Nedir?

KDV iadesi, vergi ödemeye tâbi olan mükellefler için devletin sağlamış olduğu bir istisnai durum ya da teşviktir diyebiliriz. Pek çok vergi mükellefi KDV iadesi nasıl alınır konusunu araştırıyor. Açılımı Katma Değer Vergisi olan bu vergi içinde kapsadığı indirim mekanizması ve mahsup, satış yapılan en son tüketicinin haricinde kalan alıcıların üzerinde verginin kalmamasına yarar. Dağıtıcı ve üretici zincirinin içerisinde yer alan kimseler, tahsil etmiş oldukları vergiden, ödemiş oldukları vergiyi çıkararak üzerinde herhangi bir vergi kalmamış olmasını sağlar. KDV iadesi sayesinde, vergi yükünün yalnızca son tüketicinin üzerinde kalması hedeflenir.

KDV iadesi uygulaması çeşitli durumlarda yapılabilir. Bir takım faaliyet çeşitleri kapsamında yer alan mal ya da hizmet satışlarında KDV alımı ya çok düşük oranlı olur ya da hiç olmadan hizmet gerçekleştirilir. Buna benzer durumlarda satıcı kendinden önceki aşamalardan doğmuş olan alım ve satım işleminden aldığı KDV’yi, müşterisine yansıtamaz.

Vergi satıcının üzerinde kalır. Bir takım durumlarda da, alıcı kendi yasal yükümlülükleri aracılığı ile satıcıya Katma Değer Vergisi’nin bir bölümünü ödeyemez ve onun dışında bu vergiyi vergi dairesine yatırmak zorunda kalır. Bu gibi durumlar meydana geldiği zaman KDV iadesi hemen devreye girer.

KDV İadesi Kimler Alabilir?

Bazen KDV iadesi Kimler Alabilir? Sorusu kafa karıştırabiliyor. KDV iadesini, mal ve hizmetlerin ihracatını gerçekleştiren kurumlar ve kişiler geri alabilirler. Yapılan mal ya da sunulan hizmetlerin yurt dışı kapsamında yapılması durumunda kanuna uyumlu bir şekilde gerçekleştirilmesi ise KDV iadesi alabilmelerine olanak sağlar. Bazı istisnai durumlarda Maliye Bakanlığı’na vergi alacağını garanti altına almak amacıyla vergi mükellefleri tarafından belirlenmiş oranlarda KDV kesintisi yapma hakkı sağlanabilir. Bu kişiler ya da kurumlar, tüm gereken dosyaları, yapılan kesintinin tutarını ve evrakları tamamlamaları halinde vergi dairesi üzerinden KDV iadesi talebinde bulunma fırsatına ulaşabiliyor.

KDV İadesi Nasıl Alınır?

KDV hakkında en sık araştırılan konular arasında KDV iadesi kimler alır ve nasıl alınır konuları yer alıyor. Her KDV iadesi için çeşidine göre farklı evrak istenir. 3065 sayılı kanunun maddelerince iade taleplerinde vergi dairelerinin istediği belgeler şunlardır:

-Standart iade talep dilekçesi
-Satış ya da hizmet faturaları listesi
-Gümrük beyannamesi ya da listesi (Serbest bölgeye yapılan ihracatta serbest bölge işlem formu, posta ya da kargo yolu ile gerçekleştirilen ihracatta elektronik ticaret gümrük beyannamesi)
-İhracatın beyan edildiği döneme ait indirilecek KDV listesi
-Yüklenilen KDV listesi
-İadesi talep edilen KDV hesaplama tablosu.

KARDEM YMM Çorlu

Kazımiye Mahallesi Aşık Veysel Sokak Esenboğa İş Merkezi No:33 D:10 Çorlu/Tekirdağ

Telefon: +90 282 6538559