İnşaat Muhasebesi Nedir ? İnşaat Muhasebesi Nasıl Yapılır ?

İnşaat Muhasebesi Nedir?

İnşaat muhasebesi, benzersiz bir defter tutma ve finansal yönetim biçimidir. Müteahhitlerin yapılan işleri ve bu işlerin şirket üzerindeki etkilerini izlemelerine yardımcı olmak amacıyla özel olarak tasarlanmıştır.  Genel muhasebenin temel ilkelerinden aynan yararlanır ancak birkaç farklı özelliğe sahiptir.

Diğer endüstrilerle karşılaştırıldığında, inşaat müteahhitliği muhasebe açısından birkaç farklı özelliğe sahiptir. Bu özelliklerden biri muhasebenin projeye dayalı olmasıdır. Bir diğeri üredim merkezi olmamasıdır. Sonuncusuysa sözleşmelerin uzatılmış ödemeler ile uzun vadeli olmasıdır.

Borçlar, krediler ve mali tablolar gibi genel muhasebenin temellerine ek olarak, müteahhitlerin hesaba katmaları gereken birçok ek yöne sahip olan inşaat muhasebesi, anlaşılması zaman alan bir konudur. İş maliyeti, proje merkezli, merkezi olmayan işi yürütmek sayısız değişken doğurur.

İnşaat Muhasebesi Nasıl Yapılır?

İnşat muhasebesi yapmak uğraştırıcı olsa da işi düzenli yapabilmek için gereklidir. Muhasebede defter tutma görmezden gelinemeyecek bir konudur. Defter tutma yalnızca giderleri yönetmeye yardımcı olmakla kalmaz, daha iyi iş kararları almanıza yardımcı olur. Ayrıca finansal işlemleri kaydedebilir ve maaş bordosunu tutabilirsiniz. Bunu doğru bir şekilde yapabilmek için bazı adımları izlemelisiniz:

  • İşletme giderlerini takip etmek önemli bir husustur. Kişisel ödemelerinizle karışmaması için ayrı bir işletme hesabı açmalısınız.
  • İnşaat muhasebesi yapımı hakkında bilinmesi gereken en önemli şey günü gününe kayıt tutulması gerektiğidir. Doğru kayıt tutmak, işletmenin finansal durumunu takibi kolaylaştırır.
  • Vergi sürelerini kaçırmamak çok önemlidir. Doğru kayıtlar tutmak ve vergi beyannamesini önceden hazır etmek sizi istenmeyen cezalardan koruyacaktır.
  • Nakit akışınızı yönetin. Müşterileri düzenli faturalandırmaya, pahalı malzemeler ve işçilik için önceden ödeme talep etmeye dikkat edin.

İnşaat muhasebesi hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.